© Kluciar Ivan, Shutterstock

VÝZNAM VODY
PRE PODNIKANIE

Znalostné centrum WWF-CEE pre zodpovednú správu vodných zdrojov

Ponoriť sa hlbšie

Ako ovplyvňuje dostupnosť a
kvalita vody vaše podnikanie?

Ťažiskom priemyslu na celom svete sú zdravé sladkovodné ekosystémy, ktoré mu poskytujú vodu nevyhnutnú pre výrobu, dodávateľské reťazce a hospodársku stabilitu. Odvetvia ako maloobchod, výroba nápojov, potravinárstvo a poľnohospodárstvo, energetika, textílie a spracovateľský priemysel, sú na nich závislé najviac. Či už ide o zavlažovanie plodín, chladenie v elektrárňach, výrobu vodnej energie alebo rafináciu tkanín, sladká voda zohráva nenahraditeľnú úlohu.

Tento kľúčový zdroj je však vystavený obrovskej záťaži. Narastajúca vodná kríza ohrozuje ekonomiku vo výške cez 11 biliónov EUR1, a tým aj bezpečnosť potravín a udržateľnosť podnikov v celej Európe. Len samotné suchá spôsobujú ročné straty v hodnote 9 miliárd EUR2, z ktorých viac ako polovica postihuje poľnohospodárstvo a energetiku.

© Alexander Ivanov

Čo je zodpovedná správa
vodných zdrojov a aké
sú jej výhody pre môj podnik?

Zodpovedná správa vodných zdrojov predstavuje hospodárenie s vodou sociálne spravodlivým, environmentálne udržateľným a ekonomicky výhodným spôsobom. Zapája všetky zainteresované strany a rieši problémy s vodou nielen priamo na mieste, ale aj spádovej oblasti.

Zjednodušene povedané, zodpovedná správa vodných zdrojov znamená využívať vodu efektívne, znižovať jej znečistenie a spolupracovať s ostatnými - od miestnych komunít až po tvorcov politík - s cieľom zabezpečiť dlhodobú bezpečnosť vody pre podniky aj prírodu.

© Alexander Ivanov

Ako postupovať pri plánovaní
zodpovednej správy vodných zdrojov?

Nástroje WWF vám umožnia podniknúť zmysluplné kroky v súvislosti s výzvami sladkovodného hospodárstva, ktoré priamo ovplyvnia vaše prevádzky, dodávateľské reťazce a priľahlé komunity.

Vyvinuli sme rámcový systém, Rebríček zodpovednej správy vodných zdrojov, ktorý vám pomôže posúdiť aktuálnu situáciu a identifikovať kľúčové oblasti ďalšieho rozvoja (pozri Obr. 1 nižšie). Tento proces nemusí byť lineárny, podniky môžu napredovať vo

viacerých oblastiach súčasne, podľa svojich priorít a záväzkov. Zároveň má cyklický priebeh a ponecháva priestor na neustále zlepšovanie a prispôsobovanie.

Základom zodpovednej správy vodných zdrojov je spolupráca. Voda je spoločný zdroj a jej problémy nemožno riešiť izolovane. Skutočná transformačná zmena nastáva vtedy, keď podniky, komunity, vlády a mimovládne organizácie spolupracujú v širokom meradle na riešení spoločných rizík vo vodnom hospodárstve.

Aké konkrétne kroky môže
môj podnik podniknúť?

Vyhodnoťte riziká a potenciálne hrozby v hospodárení z vodou a zaveďte náležité opatrenia. Filter vodných rizík WWF je skríningový nástroj na firemnej a portfóliovej úrovni určený na to, aby pomohol podnikom stanoviť najdôležitejšie opatrenia, a tým znížiť riziká a prispieť k udržateľnejšej budúcnosti.

Na základe analýzy prevádzkových závislostí a rizík v povodiach vám Filter vodných rizík WWF uľahčí nielen porozumieť vašim zraniteľnostiam, ale aj odhadnúť ako sa budú vyvíjať v rokoch 2030 až 2050 pri rôznych klimatických a sociálno-ekonomických scenároch, čo vám pomôže zvýšiť dlhodobú odolnosť a bezpečnosť investícií.

Objavte tu skutočné prípadové štúdie a poznatky z odvetvia.

© Alex Meta, Unsplash

Dôveryhodnosť a certifikácia

Medzinárodný štandard AWS pre zodpovednú správu vodných zdrojov (Štandard AWS) je celosvetovo uznávaný rámec, ktorý pomáha hlavným užívateľom vody porozumieť ich spotrebe vody a jej dôsledkom. Podporuje spoločné a transparentné prístupy k udržateľnému hospodáreniu s vodou v zberných oblastiach s cieľom dosiahnuť sociálne, environmentálne a ekonomické prínosy.

Štandard umožňuje spotrebiteľom vody identifikovať spoločné výzvy na úrovni povodia, ako aj riziká a možnosti špecifické pre danú lokalitu. Poskytuje systematický postup, ktorý vedie k priebežnému zlepšovaniu a pomáha im zavádzať osvedčené metódy v piatich kľúčových oblastiach.

Certifikácia AWS potvrdzuje, že spoločnosť spĺňa celosvetovo uznávané kritériá. Pre interné a externé zainteresované strany zabezpečuje podniku dôveryhodnosť pri hospodárení s vodnými zdrojmi. Certifikované pracoviská preukazujú prostredníctvom osvedčenia Štandard AWS svoj záväzok dodržiavať udržateľné postupy pri využívaní vody akcionárom, zákazníkom a obchodným partnerom.

Ako pomôžu riešenia blízke prírode
zvládnuť problémy s vodou v mojom podniku?

Riešenia blízke prírode (NBS) využívajú prírodné systémy, ako sú mokrade, lesy a pôda, na udržateľné hospodárenie s vodnými zdrojmi. Tieto riešenia zvyšujú dostupnosť vody, zlepšujú jej kvalitu a budujú jej odolnosť voči klimatickým výzvam, pričom podporujú biodiverzitu a miestne komunity.

Mokrade napríklad pôsobia ako prírodné špongie, ktoré absorbujú prebytočnú vodu počas povodní a zadržujú vlhkosť počas sucha. Obnova mokradí pomáha chrániť dodávateľské reťazce pred výkyvmi vodných zdrojov, a tým zlepšuje odolnosť podnikov voči nedostatku aj prebytku vody. Investície do týchto riešení zvyšujú bezpečnosť vody, biodiverzitu a odolnosť voči zmene klímy a zároveň prispievajú k udržateľnosti podnikov.

© Alexander Ivanov

Prečo je spolupráca prospešná pri riešení
rizík súvisiacich s vodou a odhaľovaní príležitostí?

© Tomas Marek, Shutterstock

Voda nepozná hranice, prepája celé povodie a vaša firma zaiste nie je jediná, ktorá sa spolieha na tento životne dôležitý zdroj. Správa vody vo vašej spoločnosti priamo ovplyvňuje komunity, ekosystémy a ostatných užívateľov v povodí. Rovnako aj činnosť ostatných užívateľov vody ovplyvňuje vaše podnikanie a spoločenstvá, ktoré sú od vody závislé. Bez ohľadu na vzdialenosť, problémy s vodou sa týkajú všetkých, preto je spolupráca zásadná pre zníženie rizík a zabezpečenie dlhodobej udržateľnosti.

Partnerstvom s miestnymi aktérmi, vládami, vedcami, mimovládnymi organizáciami a inými podnikmi môžete vytvoriť spoločné riešenia pre zdieľané výzvy v hospodárení s vodou. Tým nielen zmiernite riziká, ale aj zlepšíte prístup k vode pre všetkých, čo vytvorí odolné komunity, zdravšie ekosystémy a nepriamo aj pružnejšie podnikateľské prostredie. Podobne ako dobré susedské vzťahy, spolupráca zaručuje, že udržateľné využívanie vody bude prospešné pre ľudí aj prírodu - teraz aj v budúcnosti.

Zapojte sa

Pridajte sa k nám pri presadzovaní zodpovednej správy vodných zdrojov vo firmách a staňte sa súčasťou komunity WWF pre udržateľnosť. Tu je návod, ako postupovať:

  • Prihláste sa na odber noviniek, kde vás budeme informovať o najnovších poznatkoch, nástrojoch a možnostiach v oblasti zodpovednej správy vodných zdrojov.
  • Potrebujete pomoc s Filtrom vodných rizík? Náš tím vám pomôže pri posudzovaní a riešení rizík spojených s vodou vo vašom podniku.
  • Spoločne s WWF vypracujte účinnú a zmysluplnú schému v oblasti zodpovednej správy vodných zdrojov.

Vo WWF úzko spolupracujeme s podnikmi pri zavádzaní udržateľných postupov do ich prevádzok a dodávateľských reťazcov. Prostredníctvom cielených partnerstiev, strategického poradenstva a inovatívnych riešení podporujeme spoločnosti na ceste k zodpovednejším a bezpečnejším obchodným modelom.

PRIHLÁSTE SA TU:
© Jeroen Mikkers, Shutterstock

O nás

Centrum pre zodpovednú správu vodných zdrojov založila WWF - jedna z najväčších nezávislých ochranárskych organizácií na svete - s cieľom podporiť podniky na ich ceste k udržateľnosti. Poskytuje zdroje, nástroje a odborné poradenstvo, ktoré pomáhajú spoločnostiam zvládať riziká v hospodárení s vodou a pozitívne vplývať na životné prostredie. Kľúčovou iniciatívou v rámci tohto úsilia je partnerstvo Živý Dunaj,

výnimočná medzisektorová spolupráca, ktorá sa zameriava na obnovu sladkovodných ekosystémov, zlepšenie vodného hospodárstva a podporu partnerstiev pre odolnejšie povodie Dunaja. Znalostné centrum pre zodpovednú správu vodných zdrojov vzniklo vďaka finančnej podpore spoločností The Coca-Cola Company Europe a The Coca-Cola Hellenic Bottling Company.

PODPOROVANÉ

© Rocksweeper,
Shutterstock