10 tipů pro šťastnější Vánoce od WWF

Světélka jsou rozsvícena a vládne vánoční atmosféra. A přesto, nejkrásnější čas roku je často příležitostí pro nadměrnou spotřebu.

O Vánocích máme tendenci příliš utrácet – ale čas oslav by se neměl točit kolem velkého rozpočtu a ekologické zátěže.

Existuje způsob, jak se nechat unést všemi těmi krásnými světélky a přitom zůstat šetrný k životnímu prostředí a ekonomicky uvědomělý.

Je čas na opravdu zelené a nezapomenutelné Vánoce! Tady jsou hlavní tipy WWF pro udržitelnější oslavy:

JÍDLO

1. Omezte spotřebu jídla. Třetina jídla, které koupíme, skončí v průměrné domácnosti v odpadu. O Vánocích to může být i víc. Pokuste se omezit plýtvání lepším plánováním – udělejte si reálnou představu o tom, kolik jídla opravdu potřebujete, a zužitkovávejte zbytky. Existují ekologické alternativy balení jako obaly ze včelího vosku nebo nádoby na potraviny, které udrží potraviny čerstvé po delší dobu.

2. Omezte spotřebu masa. Jíst více zeleniny je dobré jak pro vás, tak pro naši planetu. V dnešní době existuje spousta alternativ k masu, nebo můžete vyzkoušet i bezmasé recepty. Rodina bude také vděčná, když nebude muset několik dní jíst tuny těžkých jídel.

3. Zajímejte se o to, odkud pochází vaše jídlo. Jídlo, které konzumujeme, by nemělo poškozovat Zemi – ale často tomu tak je. Měli bychom vědět, odkud naše jídlo pochází, abychom si byli jistí, že nepřispívá třeba k odlesňování, ničení přírody či nadměrné produkci odpadu. Pokud vybíráte potraviny chytře a upřednostňujete místní výrobce, můžete ušetřit peníze a zároveň snížit dopad na životní prostředí.

© Elizabeth Dalziel / WWF-UK 

5. Ryba je tradiční a zdravé vánoční jídlo. Vybírejte místní sladkovodní ryby, jsou lepší volbou než mořské plody z opačného konce světa. Pokud nemáte zájem o sladkovodní ryby a toužíte po mořských plodech, hledejte takové, které jsou certifikované a buď pocházejí z udržitelné akvakultury (ASC) nebo byly uloveny udržitelným způsobem (MSC).

DÁRKY

5. Darujte zážitek. Omezte materiální dary, zaměřte se na zážitky pro své blízké – udělejte své Vánoce nezapomenutelnými tím, co spolu zažijete. Místo věcného daru můžete také darovat příspěvek jménem svého rodinného příslušníka nebo přítele důvěryhodné organizaci.

6. Nakupujte méně. Všichni jsme někdy dostali či darovali nechtěnou věc. Pokud koupíte méně dárků, můžete snížit množství odpadu, ke kterému přispíváte, a navíc je to dobré pro vaši peněženku. Zkuste se domluvit se svou rodinou či přáteli na tom, že každý dostane anonymně jen jeden dárek jménem celé skupiny.

Christmas presents wrapped with fabric by Steve Cukrov Photography / Creative Market

OZDOBY

7. Balte dárky, ale dárkové obaly nemusíte vyhazovat. Kupujte balicí papír s certifikací FSC, aby mohl být po použití recyklován. Nebo můžete použít to, co máte doma, například noviny, hnědý papír nebo dokonce šátek! Pamatujte, že nemůžete recyklovat stuhy či lepicí pásku. Před recyklací balicího papíru s certifikací FSC všechny další ozdoby odstraňte. Nebo se úplně vyhněte používání lepicí pásky – buďte při balení vynalézaví!

8. Myslete na to, jaká světla používáte. Na vánoční stromek dejte LED světla, spotřebovávají méně energie a vypadají stejně dobře! V noci také světla vypínejte, je to bezpečnější a nebudete zatěžovat Zemi.

9. Nezapomeňte na stromek! Buďte kreativní a ozdobte si doma nějakou rostlinu nebo ručně vyrobte strom z udržitelných materiálů.

Image by Jeremy Kyejo from Pixabay 

A hlavně – nezapomeňte si svátky užít!

10. Zkuste trávit čas v přírodě. Sváteční čas nejraději trávíme s přáteli a rodinou. Dopřejte si třeba společnou procházku s vašimi blízkými po místním parku či rezervaci a spojte kvalitně strávený čas s nezapomenutelným zážitkem.

Navštivte stránku Dobré pro vás, dobré pro planetu