11 + 1 tip jak uspořádat udržitelné grilování

Léto je plné příležitostí k outdoorovým aktivitám a užívání si čerstvého vzduchu a krás přírody. Dává nám také možnost sejít se s přáteli a rodinou a užít si jejich společnost někde venku: na zahradě, na pikniku nebo grilování. Letní hodování však může snadno skončit jako akce se spoustou zkonzumovaného masa, potravinového odpadu a vyprodukovaného odpadu. Podle výzkumu může být typické letní grilování pro čtyři osoby zodpovědné za více skleníkových plynů než 128 km dlouhá cesta autem.* WWF navrhuje některé snadné změny, abyste se tomuto scénáři vyhnuli. Postupujte podle několika tipů, díky kterým bude tento společně strávený čas udržitelnější.

© Rodnae Productions

1.      Nabídka bezmasých alternativ. Grilovaná zelenina, zvláště houby, sýr, ryby nebo alternativní masové produkty mohou být chutné a zdravé. Hledejte sezónní, místní suroviny, tím zajistíte nízký dopad na životní prostředí a nejlepší chuť. I když budete podávat i maso, lidé mohou svůj jídelníček obměňovat a množství zkonzumovaného masa bude celkově menší.

2.      Pokud podáváte maso, snažte se zaměřit na to, které je z ekologického či volného chovu. Kupujte si méně obvyklé kusy masa (požádejte řezníka, aby vám pomohl). Využití celého zvířete je klíčovou součástí udržitelné konzumace masa.

3.      Vyhněte se baleným a hotovým potravinám, obvykle obsahují více cukru, soli a tuku a navíc bývají dodávány v plastovém obalu, který nelze recyklovat.

4.      Připravte menší porce. Velké porce mohou vést lidi k přejídání, které je nezdravé a má velký dopad na životní prostředí.

5.      Využijte zbytky. Zvažte, jak budete skladovat nespotřebované jídlo a plánujte dopředu. Můžete také připravovat (nikoli jednorázové) krabičky na jídlo pro hosty, popřípadě zbylé jídlo zmrazit a sníst později.

6.      Příprava jídla vždy nějakou dobu trvá a mezitím jsou obvykle potřeba svačiny. Podávejte pouze zdravé svačiny bez palmového oleje. Domácí verze jsou vždy lepší než předbalené. Můžete například nakrájet sezónní zeleninu. Ta je také dobrá jako předkrm.

7.      Nepoužívejte jednorázové talíře, šálky a příbory. Nápoje nepodávejte s brčkem na jedno použití a vyhněte se jakýmkoli jednorázovým plastovým dekoracím.

8.      Spíše než slazené nápoje v plastových lahvích podávejte kohoutkovou vodu a čerstvě vymačkanou šťávu.

9.      Připravte nádoby na tříděný odpad, které budou k dispozici i hostům. 

10.   Svým hostům pomozte domluvit cestu na výlet sdíleným autem.

11.   Po setmění použijte solární světla, bude to šetrnější k životnímu prostředí, útulné a sníží se i váš účet za elektřinu.

+1. Můžete být katalyzátorem změn, motivovat ostatní tím, že vysvětlíte svůj přístup a proč je pro vás důležité, aby pořádaná akce byla udržitelnější.

* Výzkum britských vědců byl představen na výstavě Take a Bite Out of Climate Change

Navštivte stránku Dobré pro vás, dobré pro planetu