JAK VÁŠ VÝBĚR MOŘSKÝCH PLODŮ OVLIVŇUJE DIVOKOU PŘÍRODU

Už jste někdy šli lovit okouny a omylem jste chytili platýse? Nebo snad kanice? Něco podobného se často děje na rybářských lodích. Každý den je do rybářských sítí náhodně chyceno ohromné množství mořských tvorů – velryby, žraloci, želvy, delfíni, i nedospělé ryby, které se pak vyhodí
Keporkaci byli například častými oběťmi vedlejších úlovků (tzv. bycatch) při rybolovu mečounů v Tichomoří, ale od té doby, co americká vláda a rybářský průmysl začaly v roce 1994 spolupracovat na snížení těchto vedlejších úlovků, počet takovýchto incidentů klesl.

Rozšíření podobného úsilí po celém světě může také pomoci zachránit další ohrožené druhy, které se zachytí v rybářských sítích a na vlascích, včetně sviňuch, velryb černých, orcel tuponosých či delfínovců laplatských.

© WWF-US / Keith Arnold

WWF spolupracuje se sektorem rybolovu na snížení vedlejších úlovků podporou nových technologií a efektivnějších rybářských zařízení. Mořské plody, jako jsou steaky z mečouna, označené logem modré ryby Marine Stewardship Council pocházejí z rybolovu, který je řízen udržitelným způsobem s minimálním dopadem na volně žijící zvířata.

Populace mořských želv je také ovlivněna způsobem našeho stravování. Jsou to jedny z nejmajestátnějších, dlouhověkých živočichů v oceánu, přesto jsou každý rok statisíce z nich náhodně uloveny a zemřou v rybářských sítích a podobných zařízeních. Naštěstí rostoucí počet rybářství zaměřujících se na krevety a dalších mořské plody používá lepší vybavení ke snížení náhodných úlovků mořských želv, delfínů, žraloků a dalších živočichů. Spotřebitelé by měli na mořských plodech na pultech obchodů s rybami, na balených mořských plodech a na jídelních lístcích restaurací hledat logo Marine Stewardship Council, které zaručuje, že jejich potraviny pocházejí z rybolovu, který upřednostňuje snížení vedlejších úlovků.

WWF věří, že MSC se musí zavázat ke klíčovým reformám a urychlit je, aby si udržela pověst předního světového standardu a certifikačního systému pro rybolov. Zde můžete najít úplné prohlášení WWF o potřebné reformě MSC.

© WWF-Pakistan

Navštivte stránku Dobré pro vás, dobré pro planetu